Mark and I love to eat…and we love to save money…but how do we reconcile the two together…??  Well, there’s another component that helps us to save in the kitchen – we both love home-cooked meals!  Making some things from scratch has saved us literally hundreds of pounds/dollars each year – and the best part is that its healthy, too!

We have tried to pare down our kitchen cupboard during our three years of marriage – and I think these are the three main ways we have and will save in the long-run:

Porridge Oats/Oatmeal for breakfast each morning.  A 1Kg bag of oats costs 56p and will last the two of us 5 days.  Multiply that across a year and its roughly £40, or about $65.  Compare that to Fruit & Fibre – a basic bran cereal with dried fruit – where a £1.45 box would last the two of us 3 days – a total of £175 {$280} per year!

Porridge Oatsmorning’s porridge with pecans, cinnamon and honey

Hand-baked bread instead of store-bought.  Making a multi-grain whole-wheat loaf at home in our bread-maker costs about 60p compared to £1.20 per similar loaf in the bakery at our grocery store.  Loaves last us from 2-3 days which means over a year that brings our bread consumption to £90 {$145} per year instead of £180 {$290}.  We’ve been grateful for a new bread-maker that we were given for free – but even if you bought one, it should pay for itself in a year.  So we save – and we love the bread {and its wonderful aroma}!

Oaty Bread

Grains, legumes and pulses in place of some meats.  This one is a little harder to calculate – but based on the prices of each – 8p for 2 servings of Crabeye {Pinto}beans compared to £2-3 for 2 servings of ground beef, we save £2 per meal and have the health benefits of eating high-fibre beans.  If you do this twice a week you end up saving £200 {$320} per year.  This is just a rough calculation – but you can experiment yourself with different grains to get the most savings with your tastes and needs.
Beans

Crabeye {Pinto} Beans

That’s somewhere around £425 {$680} each year we save just from making small, consistent changes to our eating lifestyle.  How are you working toward a frugal + healthy kitchen cupboard?  Share your ideas – I would love to hear them!

Advertisements